Průměrný čistý měsíční plat v ČR je 11 361 Kč

 

Průměrný čistý měsíční plat v ČR je 11 361 Kč

V roce 1994 byla v České republice průměrná čistá měsíční mzda  5 484 Kč. Pokud by celou dobu rostla jen o inflaci, tak by dnes byl průměrný plat 11 361 Kč. Ve skutečnosti však lidé v ČR berou průměrně přes 19 tisíc Kč měsíčně. Co to znamená? V současné době má průměrný Čech o téměř 70 % větší plat než, ten samý člověk v roce 1994, i když zahrneme do těchto čísel růst cen. Přesto si spousta lidí stěžuje, že má málo. Jak je to možné?

 

V roce 1994 jsme spoustu současných věcí nepotřebovali a tudíž za ně nemuseli utrácet. Kolik taková čtyřčlenná rodina před dvaceti lety utratila za nákupy mobilních telefonů, osobních počítačů, notebooků nebo tabletů. Kolik platili mobilním operátorům, poskytovatelům internetu, leteckým společnostem za dovolené v Egyptě nebo Turecku? Koupili byste si dnes automobil bez klimatizace, posilovače řízení nebo elektrického stahování oken? Přesto to ještě před dvaceti lety bylo naprosto normální. Abyste si mohli ještě lépe uvědomit, jak snadno si člověk zvyká na vyšší standard a vždy si bude připadat, že jeho plat neroste příliš rychle, zkusme se posunout zpět ne o 21 let zpět, ale rovnou o celých 121. Máme rok 1894. Nemusíte řešit výdaje za elektřinu nebo telefon. Do domácnosti nemusíte pořizovat „zbytečnosti“ jako lednici, pračku nebo automobil. Většinu potravin si sami pěstujete a všude se dopravíte po svých, na koni nebo na jednou za čas na delší vzdálenosti parní lokomotivou. Kolik by byli Vaše výdaje dnes, kdybyste žili jako ve zmíněném roce 1894. Troufám si říct, že v případě, že byste bydleli ve vlastním příbytku, tak by Vám naprosto v pohodě stačilo pro čtyřčlennou rodinu 4000 Kč. Chtěli byste za to žít dnes?

Spousta lidí, kteří plánují své stáří za 20, 30 nebo i více let, si myslí, že jim bude stačit reálná hodnota peněz (to znamená, že do částky zahrnují růst inflace), na které jsou dnes zvyklí. Berou 20 000 Kč měsíčně, říkají si, že ve stáří se trochu uskromní a tak jim bude stačit 15 000 Kč. Takto ale uvažovat nelze. Pokud by v příštích 20 letech rostly důchody i platy stejně, jako tomu bylo v posledních 12 letech, tak by průměrný Čech bral v roce 2034 kolem 62 000 měsíčně. Když odečteme inflaci, tak se dostáváme na reálný plat 39 642 Kč. Zdá se Vám to moc? Kdyby Vám někdo v roce 1994 řekl, že Váš současný plat 5 484 bude za 21 let 19 tisíc a koupíte si za něj o 70 % více věcí než teď, tak byste mu možná také řekli, že tolik peněz potřebovat ani nebudete. Myslíte si však, že 19 000 měsíčně je v současné době závratně velká suma?

Až si budete ve svém finančním plánu stanovovat, jaká by měla být výše Vaší renty v důchodu, tak nezapomeňte, že spoustu věcí budete „potřebovat“, aniž byste o nich měli dnes nejmenší tušení.

Zpracovávám...