Jak myslí milionáři - Zásada číslo 8

 

Bohatí lidé jsou větší než jejich problém.

Chudí lidé se nenechávají svými problémy zavalit.

Vydělávat peníze není procházka růžovým sadem. Je to cesta plná zákrut, objížděk, závor a překážek. Narazíte na tolik problémů, že je to na většinu lidí moc. Raději to ani nezkusí, protože se bojí starostí, zodpovědnosti a bolesti hlavy. Chtějí se vyhnout problémům. Právě v tom je ohromný rozdíl mezi bohatými a chudými lidmi. Bohatí lidé jsou větší než jejich problémy. Chudí lidé se nechávají svými problémy zavalit. Chudí lidé udělají cokoli, aby se problémům vyhnuli. Uvidí první překážku a utečou. Ironie osudu je v tom, že i když se snaží před potížemi utéct, tu největší potíž si pořád nesou s sebou – nemají dost peněz. Tajemství úspěchu ale není v tom, že byste se schovávali před problémy. Tajemství je v tom, že své problémy musíte přerůst.

Můžete být bohatí nebo chudí, můžete hrát ve velkém či v malém, problémů se nezbavíte. Dokud člověk dýchá, vždycky se na něj valí potíže. Na velikosti problémů ale nezáleží – záleží na tom, jak velicí jste vy!

Jestli máte v životě velký problém, znamená to jen jedno: že jste malá osobnost! Nenechejte se zmást tím, jak se vaše svízel jeví na první pohled. Vnější svět je jen odrazem vnitřního světa, která máte v sobě. Netrapte se velikostí svých problémů. Zaměřte se na svou vlastní velikost!

Čím větší problémy budete zvládat, tím větší podnik vám budou moci svěřit. Čím více zodpovědnosti unesete, tím více podřízených vás bude poslouchat. Čím více zákazníků obsloužíte, tím více dostanete peněz.

Nezapomeňte – vaše bohatství může růst jen tak rychle, jako vy sami! Abyste vydělali peníze, musíte přerůst své problémy.

Když jsme u toho, udržet si peníze je zase něco úplně jiného. Představte si, že jste něco jako bankovní trezor. Když je vaše schránka malá a získáte hodně peněz, co se stane? Trezor přeteče a peníze se rozletí všude kolem. Nemůžete mít víc peněz, než se do vás vejde. Proto musíte vyrůst a mít velký trezor, abyste peníze přitáhli a také udrželi.

Proč jsou bohatí lidé větší než jejich problémy? Už jsme to nakousli dříve. Nezaměřují se na potíže, zaměřují se na svůj cíl. Mozek se dokáže zaostřit jen na jednu hlavní věc najednou. Buď bude ztrácet čas naříkáním a lamentacemi, nebo bude naopak hledat řešení. Bohatí a úspěšní lidé jdou za řešením. Vymýšlejí, jak reagovat na nastalé problémy, a tvoří si strategii, aby v budoucnu už k těmto problémům nedocházelo.

Chudí a neúspěšní lidé vidí v první řadě problém. Ztrácejí energii tím, že skuhrají a nadávají na svůj osud. Málokdy přijdou s kreativním řešením, natož aby vymysleli, jak příště problémům zabránit.

Bohatí lidé se neotáčejí k problémům zády, nevyhýbají se jim ani si na ně nestěžují. Bohatí lidé jsou na finančním poli opravdovými bojovníky. Když se stanete mistry ve zdolávání překážek a potíží, co vás může zastavit na cestě k úspěchu? Vůbec nic! Budete nepřemožitelní! A co může dělat člověk, který je nepřemožitelný? Cokoliv. Můžete udělat a získat všechno, co budete chtít. Stačí jen natáhnout ruku a vzít si to.

 

Výše uvedený text je čerpán z knihy Jak myslí milionáři, kterou napsal T. Harv Eker, vydavatelství PRAH.

 

Zpracovávám...