Jak myslí milionáři - Zásada číslo 6

Bohatí lidé obdivují jiné bohaté lidi.
Chudí lidé je nenávidí.

Kdo má jen skromný majetek, ten se často dívá na zámožné lidi s odporem a závistí. „Měli prostě kliku,“ vrčí si pod vousy, „bohatí bastardi“. Jestli myslíte, že bohatí lidé jsou „špatní“, tak nikdy bohatí nebudete. Je to nemožné. Vy sami přece chcete být „dobří“, tak jak byste se mohli stát něčím, co nemáte rádi?
Je až neuvěřitelné sledovat, jakou nenávist někdy chudí vůči úspěšnějším cítí. Jako by věřili, že je do chudoby přivedli právě ti bohatí. „Pracháči si rozdělili všechny peníze, takže na mě nic nezůstalo.“ Úplně vzorové uvažování oběti.
Chci Vám vyprávět malý příběh – ne abych si stěžoval, ale abyste viděli, jak to opravdu chodí. Kdysi dávno, když jsem obracel každý pětník, tak jsem jezdil příšernou starou rachotinou. Lidi mě litovali, už když ten křáp viděli, takže mě každý pouštěl a třeba přejet z pruhu do pruhu byla naprostá pohoda. Když jsem ale zbohatl a koupil si krásného nového jaguára v černé metalíze, situace se úplně změnila. Najednou mi lidi zavírali cestu před nosem a ještě k tomu přidávali zdvižený prst, abych si to pořádně vychutnal. Někteří po mě dokonce házeli věci – a to všechno proto, že jsem řídil jaguára. Jednou jsem takhle musel projet chudou čtvrtí v San Diegu, protože jsem vezl krocany na charitativní vánoční večírek. Měl jsem otevřené střešní okno, protože v Diegu je krásné počasí i o Vánocích. Najednou jsem si všiml čtyř drsných chlapíků, kteří seděli na korbě pickupu přede mnou. Samozřejmě dostali ten boží nápad, že si za jízdy zahrají basket s plechovkami od piva, přičemž moje střešní okno jim posloužilo jako koš. Než mě předjeli a zasypali urážkami („bohatá svině“ bylo ještě nejmilejší), měl jsem na karosérii pět pěkných zubů a bezpočet škrábanců.
Myslel jsem si, že je to jen náhoda, výjimečná událost, dokud jsem o dva týdny později nejel další chudou čtvrtí. Zaparkoval jsem na ulici a šel si něco vyřídit. Když jsem se o deset minut později vrátil, celá jedna strana auta byla poškrábaná klíčem. Na příští cestu jsem si půjčil Ford Escort. A ejhle, žádný problém! Neříkám, že v chudých čtvrtích žijí zlí lidé, ale rozhodně je tam víc týpků, kteří nemají rádi boháče. Je to stejné jako ta známá hádanka se slepicí a vejcem: Nemají rádi bohaté, protože jsou sami na mizině, nebo jsou na mizině, protože nemají rádi bohaté? Co se mě týká, je to vlastně jedno. Vyjde to nastejno, jsou prostě pořád chudí.

Výše uvedený text je čerpán z knihy Jak myslí milionáři, kterou napsal T. Harv Eker, vydavatelství PRAH.

 

Zpracovávám...