Jak myslí milionáři - Zásada číslo 4

Bohatí lidé uvažují ve velkém.

Chudí myslí v malém. 

Kdysi jsme měli na semináři školitele, který za pouhé tři roky dokázal vydělat 600 milionů dolarů. Když jsme se ho ptali na jeho tajemství, řekl nám: “Všechno se změnilo v okamžiku, kdy jsem začal uvažovat ve velkém.”

Teď je na case seznámit vás se zlatým pravidlem o výdělku. Váš zisk je přímo úměrný hodnotě, kterou nabízíte světu. Klíčové je tu slovo hodnota.  Vaši hodnotu na trhu určují čtyři faktory: nabídka, poptávka, kvalita a kvantita. Největší problémy lidem dělá právě kvantita. Jednoduše řečeno to znamená, kolik toho světu nabízíte. Kolik lidí dokážete obsloužit nebo jim něco prodat?

Na mých seminářích jsou školitelé, kteří se zaměřují na malé skupiny do 20 lidí. Jiní řečníci si troufnou na místnost se stovkou lidí, ještě jiní zvládnou sál s 500 lidmi a někteří milují, když mají před sebou dav pěti tisíc lidí. Říkáte si, že každý z těchto řečníků asi dostává jinou odměnu? To si pište, že ano!

Jak chcete žít vy? Jak chcete hrát svou finanční partii? Budete uvažovat ve velkém či v malém? Volba je na vás.

Většina lidí se rozhodne pro malé měřítko. Jak je to možné? Tak za prvé, mají strach. Mají strach z neúspěchu a možná ještě víc z úspěchu. Za druhé, lidé uvažují v malém, protože se sami cítí malí. Cítí se bezcenní a nevýznamní. Nevěří, že mají na to, aby udělali skutečnou díru do světa.

Poslouchejte dobře: váš život, to nejste jenom vy. Jste tu i proto, abyste něco dali svému okolí. Jste tu, abyste naplnili svůj cíl a splnili svůj pozemský úkol. Většina lidí je ale tak ponořena do svého ega, že si myslí, že celý svět je jen já, já, já. Ale pokud chcete být bohatí v pravém smyslu toho slova, nemůže se všechno točit jen kolem vás. Musíte něco dát i  lidem, kteří žijí kolem vás.

Každý z nás přišel na svět s nějakým talentem, každý v něčem od přírody vyniká. Tenhle dar jsme dostali s určitým cílem – abychom jej využili a podělili se o něj s ostatními. I výzkumy ukazují, že nejšťastnější lidé jsou ti, kdo dokonale využijí svůj talent od přírody. Váš životní úkol je nabídnout svůj talent co největšímu počtu lidí. To zároveň znamená i ochotu uvažovat ve velkém.

Víte, jak se pozná opravdový podnikatel? Podnikatel je člověk, který řeší problémy jiných a má z toho zisk. Přesně tak, podnikání není nic jiného než řešení problém či díry, která na trhu existuje. Chtěli byste raději pomoci menšímu nebo většímu počtu lidí?

Svět nepotřebuje další lidi, kteří uvažují v malém – má jich dost. Přestaňte se schovávat – ukažte, co ve vás je. Přestaňte žádat o pomoc – začněte sami vést. Nepředstírejte, že nemáte žádný talent – rozdělte se o něj s ostatními.

Malé cíle a malé činy vedou jen k tomu, že budete na dně finančně i psychicky. Velké cíle a velké činy vám dají jak peníze, tak i naplnění života. Volba je na vás!

 

Výše uvedený text je čerpán z knihy Jak myslí milionáři, kterou napsal T. Harv Eker, vydavatelství PRAH.

Zpracovávám...