Jak myslí milionáři - Zásada číslo 1

Bohatý člověk věří, že si svůj život utváří sám.

Chudý člověk věří, že ho životem smýká náhoda a osud.

Pokud chcete být bohatí, musíte bezpodmínečně věřít, že si svůj život utváříte sami. Kdo není schopen řídit svůj život, ten nemá žádnou kontrolu ani nad svými penězi.

Všimli jste si někdy, že za loterií, herní automaty a sázky na fotbal utrácejí hlavně chudí lidé? Věří totiž, že bohatství k nim přijde díky šťastné náhodě. Bohatí naopak věří, že svůj úspěch si vytváří sami. I když se vám po finanční stránce daří jen průměrně nebo když máte dokonce problémy, můžete si za to sami. Vědomě nebo podvědomě jste strůjci svého osudu. 

Chudí lidé ovšem často odmítají přijmout zodpovědnost za to, co se jim děje. Místo toho si rádi hrají na oběť. Jejich nejčastější poci bývá: "Já jsem ale chudák." No a protože si tak dlouho koledují o to, aby byli chudáci, tak se jim to nakonec splní.

Jak poznat, že si někdo hraje na ukřivděnou chudinku? Prozradí to spolehlivě tři stopy.

Stopa číslo 1: Obviňování

Kdo za jejich utrpení může? Oběti obviňují slabou ekonomiku a ničemnou vládu, obviňují svou banku nebo padající burzu, stěžují si na svého zaměstnavatele i na své zaměstnance, viní svého šéfa, stěžují si na obchodního partnera, na manželku, na boha a samozřejmě vždycky si ještě postěžují na své rodiče. Vždycky je to někdo jiný, jen ne oni sami.

Stopa číslo 2: Výmluvy

Když si oběti náhodou zrovna nestěžují, tak alespoň hledají výmluvy. Snaží se sami sebe přesvědčit, že jim vlastně na majetku nezáleží, protože peníze přece nejsou důležité. Myslíte si, že kdybyste řekli své manželce, že pro vás není důležitá, že by s vámi zůstala? Těžko. A s penězi je tomu zrovna tak. Každý, kdo tvrdí, že peníze nejsou důležité, žádné nemá. Bohatí lidé dobře chápou význam peněz a roli, kterou hrají v naší společnosti. Naproti tomu chudí se snaží omluvit své prázdné kapsy tím, že používají nesmyslná srovnání. Budou vám třeba tvrdit, že "peníze nejsou tak důležité jako láska". Jako by se to vůbec dalo srovnat! Co je důležitější - vaše noha nebo vaše ruka? Důležité jsou obě! Peníze jsou extrémně důležité tam, kde fungují, a extrémně nedůležité tam, kde nefungují. Láska možná spasí celý svět, ale dům si za ni nepostavíte. Ani nemocnici, ani kostel. Láska nikoho nenakrmí. Žádný bohatý člověk netrpí iluzí, že peníze jsou k ničemu.

Stopa číslo 3: Remcání

Věčné stížnosti a remcání jsou ta nejhorší věc, kterou můžete udělat pro své zdraví a pro své konto. V životě platí jeden železný zákon: "Na co zaměříte svou pozornost, toho se Vám dostane." Mnozí odborníci na personální rozvoj mluví o takzvaném zákonu přitažlivosti. Vrána k vráně sedá, příbuzné věci se navzájem přitahují. Když si budete stěžovat, budou se na vás problémy lepit ještě více. Všimli jste si, že remcalové a bolestíni opravdu mívají těžký život? Co se může pokazit, to se jim pokazí. Oni sami říkají: "Vždyť já si musím stěžovat - podívej se, jak zatracený mám život!" Ale vy, protože už tomu rozumíte lépe, byste jim to měli vysvětlit: "Právě proto je váš život na nic, protože si moc stěžujete!" Bohatí lidé si nestěžují.

 

Výše uvedený text je čerpán z knihy Jak myslí milionáři, kterou napsal T. Harv Eker, vydavatelství PRÁH.

 

Zpracovávám...