Rok 2012 pohledem investora do světových akcií

 Je to zhruba čtyři a půl roku od doby, kdy akciový index S&P 500[1] uzavřel  svou pozici prozatím na historicky nejvyšší metě.  Dne 8. října 2007 úroveň indexu dosáhla hodnoty 1561,8 bodů. Od této doby akcie procházely postupným poklesem, který vyvrcholil 9. března 2009. Od tohoto okamžiku index nepoznal na roční periodě hořkost poklesu. Byl ve stejném duchu také rok 2012?

Rok 2012 začal podobně jako předchozí rok 2011. Během prvního měsíce byl nárůst akciového trhu necelých 4,5 %. Tento nárůst byl podpořen oznámením prosincové celkové míry nezaměstnanosti. Výsledky, které byly zveřejněny, byly pro stav americké ekonomiky povzbuzující. Celkové míra nezaměstnanosti nepatrně klesla a důležitým údajem, který taktéž podpořil růst, byl počet vytvořených nových pracovních míst. Celkové první čtvrtletí roku 2012 bylo ve znamení velmi výrazného růstu. Ten, kdo by na začátku roku zainvestoval do indexu S&P 500, by zhodnotil  své prostředky za první čtvrletí o více jak 10 %. Vliv na takovýho nárůst měla samozřejmě i korekce v polovině roku 2011. V červenci roku 2011 došlo během pár týdnů k výraznému poklesu na akciových trzích, a to o více jak 15 %. To se pozitivně projevilo na výsledcích prvního kvartálu roku 2012.

Vážnější pokles v roce 2012 přišel až začátkem května. Tento pokles však netrval příliš dlouho. Byl v řádu jednotek procent, přičemž dna bylo dosaženo 4. července 2012. Jedním z důvodů, které za poklesem v této době stály, bylo oznámení o kvartálním růstu HDP v USA, jenž byl menší, než se očekávalo, a  růst žádostí o podporu v nezaměstnanosti. K tomu se přidalo například zpomalení ekonomického růstu Číny, pesimistická očekávání poklesu zisků evropských firem a korekce akciové úrovně na sebe nenechala dlouho čekat.  Nicméně za tři měsíce byla hodnota indexu zpět na úrovni předpoklesové. Ten, kdo této „příležitosti“ využil, dokázal své prostředky zhodnotit o cca 10 % během tří měsíců, což je z hlediska odhadovaných ročních zhodnocení  nadprůměrné.  S druhou vážnější korekcí jsme se setkali v polovině října. V době, kdy se hovořilo o tzv. fiskálním útesu a ve Spojených státech docházelo k volbě prezidenta, byly akciové trhy pod tlakem.  Nutno však dodat, že pokles to nebyl nijak výrazný a během měsíce byl vynulován. 

Rok 2012 pokračoval z globálního hlediska v nastoleném trendu. Během ročního období zaznamenal index S&P 500 pouhé dvě větší korekce své hodnoty. Od začátku roku 2012 do konce roku 2012 vzrostl o zhruba 14,5 %, což lze považovat za velmi dobrý  výsledek. Ačkoliv během roku bylo několikrát předpovídáno, že dojde k dalšímu rapidnímu poklesu, nic z toho se zatím nestalo. Velmi pozitivně začal také rok 2013, který předvedl jeden z nejlepších lednových přírůstků posledních několik let, když došlo během jednoho měsíce k nárůstu překračujícímu hranici 6 %.

V současné době index S&P 500 atakuje předkrizové hodnoty. Ten, kdo dokázal zachytit akciové dno v roce 2009, by svoji jednorázovou investici do dnešního dne zhodnotil o více jak 120 %. Jak si akciové trhy povedou v letošním roce a zda navážou na skvělý leden, uvidíme v několika následujících měsících. Nutno však zmínit, že bychom na vývoj neměli hledět růžovými brýlemi a počítat s tím, že nějaká korekce a pokles příjde. Investice na akciovém trhu jsou investice dlouhodobé, proto je potřeba odolat a v případě poklesu své peníze nechat zainvestované. Toto pravidlo potvrzuje i nedávná finanční krize.

Jakub Musil



[1] akciový index, který sleduje vývoj 500 největší amerických firem

Zpracovávám...