Jak nastavit pojištění pro dítě?

Rychlost mnohých pojišťovacích poradců, kteří již po pár dnech od narození Vašeho potomka přispěchají s výhodným pojištění, je obdivuhodná. Potřebuje však již miminko pojistku? A pokud ano, tak jaká rizika by měla krýt?

Většina rodičů si přeje, aby pojištění krylo převážně drobné úrazy popřípadě pobyty v nemocnici, které by museli hradit. Důležité je si uvědomit, že pojištění by nikdy nemělo být z toho důvodu, aby na něm někdo vydělával, ale aby zabezpečilo pojištěného v případě nepředvídatelných událostí.

Uveďme si dva příklady. V prvním případě si dítě zlomí ruku, ze kterou se léčil 2 měsíce. Od pojišťovny dostal 12 000 Kč, ale rodiče mohli chodit i v době léčení do práce, takže za tuto částku kopili své ratolesti nové horské kolo. V druhém případě mělo dítě mnohem vážnější úraz, kvůli kterému nebude již nikdy v životě moci chodit. Díky této situaci bude poznamenán na celý život a je pravděpodobné, že bude v dospělosti méně vydělávat. Proto by pojistná částka měl být minimálně milion korun, neboť tato suma bude muset vystačit na mnoho let.

Z těchto příkladů je zřejmé, že pojištění by mělo být především na ty nejvážnější úrazy, ale i nemoci, a to ne jen na částky v hodnotě pár set tisíc korun. Drobné úrazy a hospitalizace by měla být pojištěny pouze v případě, že by jeden z rodičů musel být s dítětem doma (nebo v nemocnici), a tudíž by klesl i jeho příjem. Pokud trváte i přesto na těchto připojištěních, tak byste je měli vždy řešit až poté, co jsou kvalitně zajištěná zmíněná rizika trvalých následků úrazem a závažných onemocnění.

Jedním z dalších důvodů, proč rodiče zakládají svým dětem životní pojištění, je ten, že jim chtějí našetřit nějaké peníze, než jim bude 18 let. V případě spoření přes pojišťovnu je nutné si uvědomit, že poplatky budou vždy vyšší, než když spoříte přímo přes investiční společnost. Důvod je ten, že pojišťovna si vezme určitou část poplatků a ty pak investuje přes investiční společnost, která si rovněž musí něco strhnout, aby mohla dále vykonávat svou činnost. Přemlouváni k výhodným pojistkám se spořením můžete být občas od některých finančních poradců. Ti totiž mají zhruba dvojnásobnou provizi za spoření přes životní pojištění, než přímo do investiční společnosti (zde je i patrné, proč si pojišťovny musí brát vyšší poplatky).

Zpracovávám...