Jakou jistotou je investice do nemovitostí

Čím dál více lidí investuje své finanční prostředky do koupi nemovitostí za účelem následného pronajímání. Někteří z nich si tak zajistili kvalitní příjem a jiní se musí potýkat s dalšími nemalými výdaji v jejich rodinných rozpočtech. Koupě bytu za účelem pronájmu není tak bezrizikovou investicí, jak někteří odborníci tvrdí (některými z nich jsou i realitní makléři, mající z prodeje provizi). Co je důležité si před investicí uvědomit?

Je velký rozdíl, zda danou nemovitost kupujete ze svých úspor, nebo si na ni musíte brát hypoteční úvěr. Standardní byt 2+kk v Praze pořídíte zhruba za 3 miliony korun. Pokud máte pouze 300 000 Kč vlastní prostředky a na zbylých 2 700 000 si musíte vzít hypoteční úvěr, bude Vaše splátka při splatnosti 20 let činit cca 16 200 Kč. Pronájmy se ovšem u podobných bytu pohybují v hodnotě od 11 000 Kč + zálohy na energii, příspěvky do fondů oprav a další výdaje, které nezůstávají vlastníkovi byt. V tomto případě by investor byl po dobu dalších 20 let každý měsíc 5 000 Kč ve ztrátě (za předpokladu, že po celou dobu bude byt pronajatý, jinak by měsíční ztráta byla 16 200 Kč + další výdaje na byt).

Lépe na tom budou ti, kteří si mohou dovolit koupit nemovitost z vlastních úspor. Pokud si vezmeme stejný byt v hodnotě 3 miliony s pronájmem 11 000 Kč, pak je roční výdělek 132 000 Kč, což představuje úrok 4,4 % p. a. Případná doba, kdy nebude byt pronajímán, pro investora neznamená takové výdaje, jako v případě pořízení nemovitosti na úvěr. Do ročního úroku je nutné zahrnout i případný růst hodnoty nemovitosti. V současné době je však trend spíše opačný, neboť ceny mnoha nemovitostí klesají.

Další nutné výdaje, které je nutné si předem uvědomit, jsou za případné opravy bytu, které vznikly opotřebením materiálu. Pokud se například nájemníkovi rozbije toaleta, je pronajímatel povinen ji opravit.

Riziko Vaší investice může představovat i lokalita, ve které se nemovitost nachází. Problémem nemusí být jen hlavní silnice, kterou postaví pod Vašimi okny, ale i hluční sousedé, kteří znepříjemní žití všem nájemníkům.

Na pronájmu nemovitosti se dá úspěšně vydělávat, pokud máte dostatek peněz na jeho pořízení, koupíte ji za výhodnou cenu a máte s touto činností nějaké zkušenosti. Rozhodně se nejedná o konzervativní (málo rizikovou) investici, kterou navíc můžete financovat bankovními úvěry.

Zpracovávám...