Začátek diskriminace žen!

Poslední šance pro ženy pořídit pojištění až s 80 % slevou. Toto nejsou žádné lákavé nabídky ze slevových internetových portálů, ale důsledek nového antidiskriminačního opatření vydaného Evropskou unií. Od 21. prosince 2012 musí všechny pojišťovny podnikající na evropském trhu sjednotit sazby pojistných tarifů pro muže a ženy. V praxi to znamená, všechny smlouvy sjednané po tomto datu přestanou rozlišovat pohlaví a budou takzvaně „unisex“. Ti, co mají sjednánu smlouvu PŘED tímto datem, nemusí mít strach. Staré smlouvy zůstávají podle starých podmínek.

Ze statistických údajů vyplývá, že ženy umírají v pozdějším věku a méně často pobírají invalidní důchod, z toho důvodu měli až do teď levnější zejména pojištění smrti nebo invalidity. Novela zákona ovšem jakékoliv zvýhodnění žen odstraní a cena jejich pojištění se navýší na úroveň mužského.

Uveďme si modelový příklad. Žena ve věku 35 let si uzavře pojištění za starých podmínek (produkt Flexi životní pojištění od pojišťovny České spořitelny) na 1 milion smrt a 1,5 milionu plnou invaliditu, měsíčně pak bude platit 647 Kč. Pokud provedeme výpočet pojistného podle nových pravidel, bude si muset připlatit více než 100 %. Měsíčně totiž zajištění podle nového zákona bude stát cca 1 300 Kč. Pokud si tato žena uzavře stejné pojištění až za nových podmínek, tak za 30 let platnosti smlouvy zaplatí o zhruba 235 000 Kč navíc.

Výše potřebných pojistných částek se odvíjí, podle toho, jakou by člověk dostal státní podporu (např. invalidní nebo pozůstalostní důchod) a toho, kolik by mu ještě navíc chybělo na pokrytí svých výdajů. V současné době se vzhledem k budoucímu navyšování cen vyplatí ženám pojištění i na vyšší částky, které vědí, že pravděpodobně budou v budoucnu potřebovat. Např. plánují v příštích letech založit rodinu, kupovat vlastní dům nebo byt a tím se zvýší jejich výdaje (a také vzroste částka, na kterou budou muset být pojištěny).

21.12.2012 je pevně stanovené datum, po kterém smlouvy zadané do interních systémů pojišťoven musí být podle nových pravidel. Většina pojišťoven tedy začne zdražovat již dříve, aby nedocházelo ke komplikacím a problémům. Například Pojišťovna české spořitelny zdraží už od začátku října, stejný postup se dá očekávat od většiny pojišťoven.

Neváhejte a kontaktujte svého finančního trenéra, který Vám zjistí, o kolik více si budete muset připlatit, pokud začnete řešit své zajištění příjmů až za několik měsíců.

Zpracovávám...