Investovat lze s jistotou, pokud to umíte... nebo ne?

Je spousta burzovních makléřů, kteří Vám dají nespočet „zaručených“ tipů, které pro Vás budou znamenat pohádkové výdělky. V tomto případě se ovšem jedná pouze o spekulování. Nelze předpokládat vývoj akcií, cen komodit (např. zlata, ropy), inflace ani ničeho jiného. Historie nám to mnohokrát ukázala.

Když v roce 1929 přišla velká hospodářská krize, president USA Hoover předpovídal, že do 60 dnů bude Amerika z nejhoršího venku. O dva roky později majitel oceláren Bethelem Steel Charles Schwab, oznámil, že během pár měsíců čeká Spojené státy prosperita, jakou nikdy nepoznaly. Oba se však mýli. Indexu Dow Jones, který je považován ukazatele vývoje amerického akciového trhu, trvalo celkem 26 let, než se dostal na stejnou hodnotu z podzimu roku 1929. I v té době se však našli pesimisté, kteří tvrdili, že to znamená konec akciových trhů. Ti se však rovněž mýlili. Pokud byste do tohoto indexu vložili v polovině roku 1932 sto dolarů, měli byste po dvaceti letech 655 USD (to znamená zhodnocení 555 %).

Když se v prvním čtvrtletí roku 2011 prodával barel ropy za 100 USD, mnozí odborníci tvrdili, že se jedná o absolutní maximum a ceny již růst nemohou. Jenže pár měsíců nato stoupla cena o dalších 25 % a prognózy udávaly, že cena může brzy atakovat hranici 200 USD za barel. Vše ovšem bylo jinak. Cena začala klesat a dnes se barel prodává za 105 USD a to ještě před pár měsíci byla cena na 90 USD.

Dalším nepředvídanou situací byla hyperinflace v Německu v roce 1923. Na nový rok se směňoval 1 americký dolar za 9 tisíc marek. V červnu to již bylo 1 dolar za 100 tisíc marek a v srpnu téhož roku za 4,62 milionů marek! Dělníci museli dostávat plat dvakrát až třikrát denně, jelikož jejich peníze byly po několika hodinách téměř bezcenné.

Nikdo Vám nemůže říci, co se s Vaší investicí stane zítra, za měsíce nebo dokonce za rok. Jedinou částečnou ochranou může být pravidelné dlouhodobé investování do více produktů, ale o tom si povíme až příště.

Zpracovávám...