Také přicházíte o své peníze?
Přes 50 % lidí v České republice úmyslně (někteří pouze ze své neznalosti) přicházejí o peníze. Tato data vyplynula z průzkumu, které si v roce 2010 nechalo zpracovat Ministerstvo financí. Jak je to možné? Přes polovinu dotázaných odpovědělo, že si spoří na stáří buď v hotovosti, v bance nebo na penzijním připojištění. Je chvályhodné, že tito lidé se nechtějí ve stáří spoléhat pouze na stát, ovšem při svém ukládání úspor opomněli jeden důležitý faktor, který pomalu, ale s jistotou snižuje hodnotu jejich těžce vydělaných peněz. Tím „zlodějem“ je inflace, nebo-li růst cenové hladiny. Uveďme si příklad. V roce 1989 jste za 10 Kč, pořídili 5 litrů mléka, dnes si za tuto částku nekoupíte ani litr jeden. Za nájemné v bytě 2+kk jste i s energiemi zaplatili v průměru 358 Kčs měsíčně. Dnes je problém sehnat stejný byt v Praze pod 10 000 Kč za měsíc.
Jak tedy naspořené peníze ztrácí hodnotu? V případě peněz šetřených na stáří v hotovosti nemohou jejich střadatelé počítat s žádným úrokem. Není moc pravděpodobné, že by Vám nějaký skřítek přihodil každý rok do prasátka další koruny. Meziroční růst cen v květnu 2012 činil 3,5 %. Pokud by si člověk uložil doma 100 000 Kč, tak by při této inflaci jejich reálná hodnota činila po 30 letech 35 587 Kč.
Lépe na tom nejsou peníze ani v bance. Zde se úroky na běžných účtech pohybují kolem 0,1 % a dalších několik desítek korun měsíčně Vám ještě banky strhnou na nejrůznějších poplatcích. Ti znalejší využívají spořících účtů, ale i zde v současné době úroky prohrávají s inflací.
Ani penzijní připojištění není záchranou. Devět z deseti penzijních fondů za poslední 3 roky nemělo výnos větší než 2 % ročně. Stání podpora může znamenat znatelné zvýšení výnosů pouze při malých částkách (pár desítek tisíc korun), ovšem pak tyto peníze důstojné stáří stejně nezajistí.
Kam máte tedy vložit peníze, pokud se chcete připravit na stáří? Variant je několik, ale o těch si povíme až příště.