Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli

 Co je to?

Známe také jako pojistka na blbost. Toto pojištění je vhodné pro zaměstnance, kteří mohou způsobit při výkonu povolání škodu na majetku svého zaměstnavatele, ať už je to škoda na zdraví, na věci nebo jiná finanční škoda. K pojistné události může také dojít zanedbáním některých povinností, které Vám zaměstnavatel zadá. Pokud v zaměstnání pracujete s drahými předměty, zařízeními nebo třeba auty, je toto pojištění právě pro Vás.

Následky?

Pokud dojde ke škodě, kterou neúmyslně zaviníte, zaměstnavatel je oprávněn po Vás požadovat náhradu. Výše škody se může vyšplhat až do 4,5 násobku hrubé měsíční mzdy (dle zákoníku práce §250). Pokud ovšem způsobíte škodu např. pod vlivem alkoholu nebo drog, může být škoda daleko vyšší (v tomto případě by pojišťovny ani neplnili – výluka: ,,následek požití alkoholu nebo jiných návykových látek‘‘).

Na co si dát pozor?

Zaměstnavatel Vám může tedy dát uhradit škodu až do 4,5 násobku Vaší hrubé mzdy. Takže když berete 20 000 Kč hrubého, 4,5 násobek je 90 000 Kč, limit pojištění 100 000 Kč by Vám tedy měl vystačit. Ale pozor! Tento limit je omezený tím, že je na rok (od počátku pojištění až do výročí), pokud tedy způsobíte  jednu škodu za 70 000 Kč a druhou za 50 000 Kč, limit pojištění Vám stačit nebude a vy budete muset doplatit 20 000 Kč ze své kapsy.

Jaká je spoluúčast?

Spoluúčast si klient volí sám. Většinou se pohybuje v %. Například 10 %, 25 %, 30 %, pojišťovna ČSOB má například i spoluúčast  0 % - minimálně však 1 000 Kč. U každé škody tedy zaplatíte vždy zmíněných 1 000 Kč.

Příklady, co se může stát:

  • Strčíte rukou do kávy a vylijete jí do notebooku.
  • Natankujete do služebního auta místo nafty benzín.
  • Chybně se zaúčtují zásoby na skladě a dojde k chybě v účetnictví.
  • Necháte v kanceláři otevřenou ventilaci a naprší do budovy.

Andrea Benediktová

Specialista na neživotní pojištění v Money Plus

Zpracovávám...