Jak si kupují auta milionáři?

Patříte k těm, kteří si kupují vždy nový automobil, nebo si raději pořizujete ojeté? Zastánci každé z těchto možností mají mnoho argumentů, proč si zvolit právě jednu z těchto variant. Když se zaměříme na finanční stránku, tak např. novou Škodu Fabia s motorem 1,6 TDI/66kW pořídíte zhruba za 350 000 Kč. Stejný automobil, který již dva roky před Vámi vlastnil někdo jiný, seženete v autobazaru již od částky 150 000 Kč. U nového automobilu je kromě dobrého pocitu, že jste prvním majitelem, i delší záruční doba.  

Zmíněných 200 000 Kč rozdílu pro Vás může v následujících letech znamenat několik dalších splněných životních cílů. V případě, že byste ve svých 30 letech, ušetřili tuto částku při pořízení automobilu a 200 000 Kč investovali s průměrným ročním úrokem 6 %. Měli byste např. pro své děti připraveno po 18 letech na studia 570 000 Kč. Když byste si tuto částku nechali až na stáří, tak byste při stejném zhodnocení ve svých 65 letech měli připraveno více než 1,5 milionu korun. Jak je vidět, koupě ojetého místo nového automobilu pro Vás může znamenat i milionové částky.

V knize Váš soused je milionář provedli pánové T. J. Stanley a W. D. Danko rozsáhlý průzkum toho, jak si pořizují motorová vozidla američtí milionáři (lidé s jměním více než 1 mil USD, tedy cca 20 mil Kč). Mnozí by si představovali, že s takovým majetkem nejspíš nebudete řešit úsporu pár set tisíc za automobil, ale opak je pravdou. Mnoho těchto lidí se stalo milionáři právě proto, že se naučili správně zacházet s penězi. V tabulce níže jsou milionáři rozděleni do skupin Loajalisté (to jsou ti, kteří si automobil pořizují od toho samého prodejce, který jim prodal již nějaký vůz v minulosti) a Nakupovači (ti nejsou věrni žádnému konkrétnímu dealerovi, hledají auto především podle ceny). 

 

Loajalisté

Nakupovači

Celkem

Nový vůz

28,6 %

34,8 %

63,4 %

Ojetý vůz

17,1 %

19,5 %

36,6 %

Celkem

45,7 %

54,3 %

 

Zdroj: T. J. Stanley, Ph.D., W. D. Danko, Ph.D., Váš soused je milionář, str. 129

Z tabulky je patrné, že 36,6 % americký milionářů si pořizují ojeté vozy. Zmíněných 28,6 %, kteří si kupují automobily vždy od stejného dealera, nejsou boháči, kterým je jedno, kolik za něj utratí. Více než jeden z pěti uvedl, že dává přednost těm dealerům, kteří jsou zároveň jeho klienty nebo zákazníky a 46 % sdělilo, že před koupí si zjistili, jak se pohybují ceny u jejich konkurence, aby mohli lépe vyjednávat. 

Vždy, když musíte utratit větší část peněz, tak byste měli vzít v úvahu, zda je možné zaplatit méně, neboť bohatým se člověk nestává podle toho kolik vydělá, ale kolik utratí.

Zpracovávám...